۱۰۰۰ کلمه که در انگلیسی بیش از همه‌ی کلمات کاربرد دارند

سه شنبه 30 تیر 1394 08:57   نویسنده :      


تجربه‌ی من در آموزش و یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی دغدغه‌ی بسیاری از ماست. بسیار پیش آمده که از من می‌پرسند زبان را چگونه بیاموزیم؟

قبل از اینکه توضیحات آموزشی بدهم چند نکته لازم است:

۱)  من تا کنون نتوانسته‌ام کلاس آموزش زبان شرکت کنم. زمانی پولش نبود و این روزها وقتش. البته همیشه از همکارانم برای شرکت در این کلاسها حمایت کرده‌ام.

۲) مهارت زبان من هنوز هم خوب نیست. بنابراین شاید توصیه‌های من بهترین نباشد. البته یک بار از هم از روی بیکاری تافل دادم که تا آنجا که به خاطر دارم از ۱۲۰ نمره حدود ده نمره کم آوردم که ظاهراً میگویند خیلی بد نیست. اما در حرف زدن لهجه‌ی مزخرف مخصوص خودم را دارم! (نه آمریکایی نه بریتیش) و در نوشتن گاهی خطاهای گرامری دارم. اگر چه واقعیت این است که در خواندن متون انگلیسی از فارسی سریع‌تر هستم.

۳)‌ روشی که من اینجا مطرح می‌کنم کاملاً شخصی است. نمی‌دانم برای دیگران هم مفید است یا نه. اما من از راهنمایی با این روش شروع کردم و از زمانی که در حدود ۲۰ سالگی با گروههای مختلف از کشورهای دیگر مواجه شدم تا امروز، همیشه جلساتم را خودم مدیریت کرده‌ام و بسیاری از اوقات نیز نقش مترجم همزمان را داشته ام. بنابراین گفتم در اینجا این روش را شرح دهم تا شاید برای دیگران هم مفید باشد:

گام صفر: وسواس را کنار بگذارید.

افراد زیادی آماده‌اند تا برای شما در یادگیری زبان (آگاهانه یا ناخودآگاه)‌ مشکل ایجاد کنند!

سریع از شما می‌پرسند: از روی کدام کتاب می‌خوانی؟ کدام کلاس می‌روی؟ لهجه‌ی آمریکایی را ترجیح میدهی یا بریتیش را؟ وااااای! لهجه‌ات فاجعه است! لحنت خراب است. Big با Large فرق دارد! ‌کاربرد Between و Among متفاوت است و …

شاید حرفهای این دوستان درست باشد. اما یک مشکل وجود دارد. ما در زبان خودمان هم هزار جور غلط و اشتباه داریم. کلمات فارسی را با پسوند عربی جمع می‌بندیم. تلفظ‌های متفاوت داریم. کنایه‌ها و ضرب‌المثل‌هایی داریم که صد کیلومتر آن طرف تر کسی متوجه نمی‌شود. لهجه‌های اقوام دیگر را مورد شوخی قرار می‌دهیم! پس اینها نمی‌تواند مانع یادگیری باشد. دوستی داشتم که یک بار به من گفت: در تلفظ کلمات راحت باش. هر چقدر که پرت و پلا هم تلفظ کنی میتوانی روستایی را در آمریکا یا انگلیس بیابی که آن واژه را مثل تو تلفظ کنند!

ضمناً اگر مصاحبه‌های بی بی سی و سی ان ان و شبکه‌های بزرگ جهان را ببینید خواهید دید که بسیاری از افراد با اعتماد به نفس کامل و با نادرست ترین و غیر قابل فهم ترین لهجه صحبت می‌کنند. پس اعتماد به نفس داشته باشید! به من هر وقت می‌گویند آمریکن صحبت می‌کنی یا بریتیش؟ میگویم: ایرانیش!

اگر هنوز این مسئله به باور درونی شما تبدیل نشده، یک راهکار ساده اما اثربخش برای شما دارم. نام «نسیم طالب» را در اینترنت سرچ کنید. فارسی یا انگلیسی مهم نیست (Nassim Taleb). این فرد یکی از بزرگترین نویسندگان و نظریه پردازان معاصر است که کتابهایش شهرت جهانی دارد و در وال استریت و بسیاری از مراکز بزرگ اقتصادی جهان سخنرانی دارد و دستمزد سخنرانی او در هر سال صد و هشتاد هزار دلار است. حالا ده دقیقه وقت بگذارید و یک مصاحبه‌ از او را که برای شما انتخاب کرده‌ام گوش بدهید (مفهوم مهم نیست. فقط به تسلط کلامی توجه کنید):

لینک دانلود نمونه مصاحبه نسیم طالب – تحلیل گر بزرگ اقتصادی

سوال کننده انگلیسی زبان Native است و نسیم طالب هم طرف مقابل اوست. این سطحی از سخنوری است که برای دنیا مطلوب است و پادکست آن هم عرضه می‌شود و شنیده می‌شود. فکر نمی‌کنید بسیاری از ما انتظار بیشتری از خود داریم و واقعاً کمال طلب شده‌ایم؟

گام اول: نقش کلمات در مکالمه به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر

به هر حال بدون شناخت کلمات نمی‌توان به زبان دیگری حرف زد! اما اینجا آن قانون معروف ۸۰-۲۰ وجود دارد. با ۲۰٪ تلاش نسبت به حرفه‌ای ترین کسانی که به زبان خارجی مسلط هستند، می‌توانیم ۸۰٪ توانمندی آنها را کسب نماییم. پیشنهاد من قبل از هر کاری، مراجعه به لیست ۱۰۰۰ کلمه‌ی پرکاربرد انگلیسی است. من این لیست را برای شما گذاشته‌ام:

۱۰۰۰ کلمه که در انگلیسی بیش از همه‌ی کلمات کاربرد دارند (روی این لینک کلیک کنید)

یک سوم کل نوشته‌های انگلیسی جهان فقط با همان ۲۵ کلمه‌ی اول لیست اشغال شده است! اگر ۱۰۰ کلمه‌ی اول را بدانید نیمی از کل متون انگلیسی جهان را می‌فهمید! و ۳۰۰ کلمه‌ی اول ۶۵٪ از کل نوشته‌های مکتوب انگلیسی را به خود اختصاص می‌دهند. پیشنهاد می‌کنم ترجمه‌ی تک تک این لغت‌ها را پیدا کنید و به تدریج آنها را حفظ کنید.

اگر لیست هزار کلمه‌ای فوق، به نظر شما ابتدایی و ساده‌ است و یک لیست حرفه‌ای تر را برای یادگیری زبان انگلیسی ترجیح می‌دهید، پیشنهاد می‌کنم لیست زیر را نگاه کنید:

۳۰۰۰ کلمه پرکاربرد انگلیسی به تفکیک گفتاری و نوشتاری تنظیم شده توسط Longman (روی این لینک کلیک کنید)

در این لیست، کنار هر کلمه، علامتهای S1 و S2 وS3 و W1 و W2 و W3 را مشاهده می‌کنید. S اول کلمه Spoken و مربوط به میزان استفاده در زبان انگلیسی شفاهی است و W مربوط به کلمه Written و مربوط به میزان استفاده در زبان انگلیسی مکتوب است. بنابراین مثلاً S1 در کنار یک کلمه، یعنی این کلمه در هزار کلمه پرکاربرد زبان انگلیسی است و W2 در کنار یک کلمه، یعنی آن کلمه از نظر کاربرد مکتوب در زبان انگلیسی، رتبه‌ای بین هزار و دو هزار دارد.

گام دوم: دفتر خاطرات روزانه

یکی از مشکلاتی که در آموزش رسمی زبان وجود دارد این است که نخستین درسهای زبان در اکثر کتابها با مراجعه به فرودگاه و هتل و تاکسی و پاس کنترل و … آغاز می‌شود. این درحالی است که ما به ندرت به این مکالمات نیاز داریم. به همین دلیل، این مکالمات خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شوند. اگر گام اول را انجام داده‌اید (حالا نمی‌گویم هر هزار کلمه اما لااقل ۳۰۰ کلمه‌ی اول را حفظ هستید) هر روز یک پاراگراف گزارش کار روزانه‌ی خودتان را بنویسید.

اینکه از صبح چه کار کرده‌اید. کجا رفته‌اید. چه اتفاق‌های خوب یا بدی افتاده و …

هر جا هم که لغت خاصی را نمی‌دانستید فارسی بنویسید. مثلاً میخواهید بنویسید فکر می‌کنم خیلی بی‌ادب بودم… اما معادلی برای بی ادب نمی‌شناسید. بنویسید:

بی ادب I think I was so

شاید به نظرتان این کار مسخره باشد. اما اثر مهمی دارد:

شما به تدریج می‌فهمید که در زندگی روزانه‌ی خود به کدام واژه‌ها بیشتر نیاز دارید. ضمن اینکه ممکن است فرصت کنید و از داخل دیکشنری‌های فارسی به انگلیسی واژه‌ی مناسب را پیدا کنید. اگر هم نشد مهم نیست. همیشه جایی در مغز شما باز می‌ماند که: «من معادل انگلیسی بی ادب را نمی‌دانم!». اولین بار که یک جا در یک متن با این واژه برخورد کنید به دلیل اینکه مغز شما مدت طولانی در ناخودآگاه منتظر این واژه بوده، بلافاصله آن را میبیند و به خاطر می‌سپارد و بعید است به زودی آن واژه را فراموش کنید.

پیشنهاد جدی من این است که اگر در یادگیری زبان انگلیسی کمی پیشرفت کردید و احساس کردید که حتی می‌توانید در حد چند جمله هم بنویسید، یک وبلاگ انگلیسی کوچک راه اندازی کنید.

این کار چند خاصیت دارد. مهم‌ترین آن این است که شما را وادار به نوشتن می‌کند. مطمئن باشید دیر یا زود گوگل در برخی جستجوها نوشته‌های شما را معرفی خواهد کرد و وبلاگ شما پس از ده یا بیست مطلب، بازدیدکنندگان غریبه هم خواهد داشت. دیدن تعداد بازدیدکننده‌های روزانه به یک بازی تبدیل می‌شود و احساس می‌کنید که باید بیشتر بنویسید.

اجازه بدهید که صادقانه بگویم که من هم چنین کاری کرده‌ام. چند وقت پیش وبلاگ Webmindset را راه اندازی کردم. شاید برایتان جالب باشد که با وجودی که خواندن و درک مطلب من خوب بود، برای نوشتن اولین مطلب که بسیار ساده و کوتاه است، چند ساعت وقت گذاشتم. تازه می‌دیدم که چقدر به واژه‌ها بی‌تفاوت بوده‌ام. چقدر کلمه‌ها را همیشه خوانده‌ام اما برای به کار بردن آنها در جملات مشکل دارم. این روزها هنوز برای بهتر شدن زبانم هفته‌ای دو یا سه مطلب در آنجا می‌نویسم. هنوز هم می‌دانم که اشتباهات مختلف در انتخاب کلمات و گرامر دارم. اما برایم مهم نیست. اگر نتوانم بدون خجالت و با غلط در مقابل دیگرانی که نمی‌بینم حرف بزنم، چگونه می‌خواهم بعداً در مقابل کسانی که می‌بینم، حرف بزنم و صحبت کنم؟

گام سوم: نقش گرامر در یادگیری زبان

کمتر فارسی زبانی را می‌بینید که بتواند گرامر زبان خودش را توضیح دهد. هنوز هم تفاوت ماضی استمراری و حال ساده و ماضی بعید و … را خیلی‌ها نمی‌دانند. به نظر می‌رسد یادگیری گرامر به صورت مجموعه‌ای از فرمول‌ها، کاری زمان‌بر و کم خاصیت باشد. ضمن اینکه به شدت «فرار» محسوب می‌شود. ما در زبان مادری خودمان، گرامر را از روی «زشتی و زیبایی جملات» می‌فهمیم. «دلم خواهد خواست برویم ساندویچ می‌خوردیم!» جمله‌ی نادرستی است. نه فقط به دلیل عدم تطبیق زمان افعال. بلکه به دلیل اینکه این جمله «زشت» است و ما تا کنون آن را ندیده‌ایم.

من برای یادگیری گرامر، از اول راهنمایی تا امروز، روزانه یک پاراگراف متن انگلیسی را از روی کتاب یا مجله یا اینترنت، بازنویسی می‌کنم. با این کار به تدریج ذهنم قضاوتی در مورد زشت و زیبا بودن جملات پیدا می‌کند که می‌تواند در درست‌تر حرف زدن کمکم کند.

گام چهارم:  ایجاد انگیزه در یادگیری زبان

خواندن متن‌های طولانی خیلی انرژی و حوصله می‌خواهد. به نظر من از متن‌های کوتاه شروع کنید. نقل قول‌ها عالی هستند. اگر موضوع خاصی مورد علاقه‌ی شماست یا فرد خاصی مورد علاقه‌تان است در سایت‌های نقل قول، جملاتی مربوط به آن فرد یا موضوع را پیدا کنید و یادداشت کنید. ممکن است بعضی جملات را متوجه نشوید. مهم نیست. بدون نگرانی به سراغ جملات دیگر بروید.

من برای نقل قول انگلیسی معمولاً سراغ یکی از این سایت‌ها می‌روم:

Brainy Quote     Good Reads    WikiQuote  Quote Garden

من مطلب دیگری رو هم در زمینه آموزش و یادگیری زبان انگلیسی نوشته‌ام که اگر دوست داشتید می‌توانید بخوانید: لینک مربوط به مطلب دوم

ما در متمم هم به تدریج یک سری آموزش زبان راه‌اندازی کرده‌ایم که به درد کسانی می‌خورد که در محیط کار دوست دارند تسلط بهتری بر زبان داشته باشند. استفاده از این بخش از مطالب متمم رایگان است، اما لازم است نام کاربری و پسوورد برای خودتان تعریف کنید: نمونه لینک مطالب متمم

یک سایت جالب در این زمینه هم Free Rice است که میتوانید از طریق این لینک با آن آشنا شوید: معرفی سایت Free Rice

پی نوشت خیلی نامربوط: عذر می‌خوام که این مطلب رو اینجا می‌نویسم. اما چون خیلی از دوستان از طریق سرچ گوگل به این صفحه می‌رسند، لازمه توضیح بدم که فعالیت اصلی من، آموزش زبان نیست و در حوزه مذاکره تجاری فعالیت می‌کنم و طبیعتاً تجربه‌ی من در زبان، صرفاً‌ به مذاکره‌هایی که در نقاط مختلف دنیا انجام می‌دهم مربوطه. اگر با فضای اینجا آشنا نیستید، شاید براتون جالب باشه که بدونید من معمولاً فایل‌های صوتی زیادی رو به صورت رایگان در حوزه‌‌ی مهارت ارتباطی و مذاکره ضبط می‌کنم و روی سایت قرار می‌دم. شاید دوست داشته باشید بهشون سر بزنید. طبیعیه که شکل فایل‌ها خیلی هم حرفه‌ای نیست و خیلی‌هاش با موبایل ضبط شده. چون یک کار تجاری نیست. ولی خودم دوستشون دارم و فکر می‌کنم گوش دادنشون بد نباشه. فایل‌های صوتی مذاکره رو به اسم رادیو مذاکره گذاشتم و فایل‌های صوتی توسعه مهارتهای فردی رو به اسم رادیو متمم.

منبع:

http://www.shabanali.com


برچسب ها: انگلیسی ، آموزش ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 30 تیر 1394 08:59
دیدگاه ها ()
جمعه 14 تیر 1398 08:54
<a href="http://www.scribesassociated.com/gbnw/nike-kobe-11-elite-low-bruce-lee">nike kobe 11 elite low bruce lee</a><a href="http://www.scribesassociated.com/gwxo/2018-nike-air-vapormax-20-wolf-grey-black-for-sale-2018-off-white-nike">2018 nike air vapormax 20 wolf grey black for sale 2018 off white nike</a><a href="http://www.scribesassociated.com/jbhx/nike-air-max-90-what-the-max-2012">nike air max 90 what the max 2012</a><a href="http://www.scribesassociated.com/jmvk/nike-air-zoom-pegasus-34-hombre-zapatillas-running-azul">nike air zoom pegasus 34 hombre zapatillas running azul</a>
nike phantom vision academy jr mg id homme http://www.lehunghardware.com/eqsc/nike-phantom-vision-academy-jr-mg-id-homme
جمعه 14 تیر 1398 08:54
<a href="http://www.djrflooring.com/wbmp/nike-air-max-90-utility-858956-002-31">nike air max 90 utility 858956 002 31</a><a href="http://www.djrflooring.com/xdhm/2015-nike-air-max-90-femme-015">2015 nike air max 90 femme 015</a><a href="http://www.djrflooring.com/xjnv/nike-payaa-qs-blau-niedrige-turnschuhe-laufschuhe-billig">nike payaa qs blau niedrige turnschuhe laufschuhe billig</a><a href="http://www.djrflooring.com/zrdo/nike-air-max-90-winter-prm-scarpe-da-corsa-uomo">nike air max 90 winter prm scarpe da corsa uomo</a>
outlet men nike air vapormax 2018 kpu running shoes sku13802 http://www.rafadanali.com/qlxu/outlet-men-nike-air-vapormax-2018-kpu-running-shoes-sku13802
جمعه 14 تیر 1398 08:53
<a href="http://www.aycockforva.com/mfue/nike-819224-443-chaussures-de-football-en-salle-homme">nike 819224 443 chaussures de football en salle homme</a><a href="http://www.aycockforva.com/nqon/mens-vapormax-x-nike-air-max-97-kpu-tpu-black-red-cheap">mens vapormax x nike air max 97 kpu tpu black red cheap</a><a href="http://www.aycockforva.com/pbpc/adidas-pure-boost-zg-grey-shoes">adidas pure boost zg grey shoes</a><a href="http://www.aycockforva.com/qacu/nike-drops-a-mashup-of-the-air-max-98-and-mercurial-sneakers">nike drops a mashup of the air max 98 and mercurial sneakers</a>
high quality nike air force 1 unisex black yellow shoes http://www.greystonesrowingclub.com/bpcf/high-quality-nike-air-force-1-unisex-black-yellow-shoes
جمعه 7 تیر 1398 01:38
<a href="http://www.sheilaclarkart.com/gbnw/nike-lunareclipse-5-mens-running-shoe-black-pure-platinum-white">nike lunareclipse 5 mens running shoe black pure platinum white</a><a href="http://www.sheilaclarkart.com/gwxo/nike-nike-air-max-motion-lw-se-gs-crimson-tint-sail-white-royal-gr%c3%b6%c3%9fe-5y">nike nike air max motion lw se gs crimson tint sail white royal gr枚脽e 5y</a><a href="http://www.sheilaclarkart.com/jbhx/puma-el-rey-leather-%26amp%3b-tweed">puma el rey leather &amp; tweed</a><a href="http://www.sheilaclarkart.com/jmvk/nike-air-max-95-ultra-essential-noir-et-blanc-homme-chaussures">nike air max 95 ultra essential noir et blanc homme chaussures</a>
converse chuck taylor all star ox hello kitty black td http://www.francescocello.com/qajf/converse-chuck-taylor-all-star-ox-hello-kitty-black-td
جمعه 7 تیر 1398 01:38
<a href="http://www.birgit-beer.com/sxfw/chaussures-nike-air-max-95-noir-gris-france-pas-cher">chaussures nike air max 95 noir gris france pas cher</a><a href="http://www.birgit-beer.com/szjk/chaussures-nike-lebron-soldier-xi-femme">chaussures nike lebron soldier xi femme</a><a href="http://www.birgit-beer.com/tznv/homme-femme-nike-roshe-one-les-chaussures-faible-noir-france">homme femme nike roshe one les chaussures faible noir france</a><a href="http://www.birgit-beer.com/ulmd/adidas-stan-smith-spacesuit-blue">adidas stan smith spacesuit blue</a>
nike sb blazer vapor txt les chaussures faible http://www.jorgesrodek.com/qajf/nike-sb-blazer-vapor-txt-les-chaussures-faible
جمعه 7 تیر 1398 01:37
<a href="http://www.rosheslipon.com/fgzm/nike-air-max-thea-zwart-dames-zalando">nike air max thea zwart dames zalando</a><a href="http://www.rosheslipon.com/fnjx/nike-air-max-90-damen-schuhe-whole-lila-schwarz-wei%c3%9f-schuhe">nike air max 90 damen schuhe whole lila schwarz wei脽 schuhe</a><a href="http://www.rosheslipon.com/fqgw/nike-air-vapormax-flyknit-flyknit-black-grey-red">nike air vapormax flyknit flyknit black grey red</a><a href="http://www.rosheslipon.com/fyuh/venta-de-liquidaci%c3%b3n-moda-nike-air-max-95-hombre-es2548-amazon">venta de liquidaci贸n moda nike air max 95 hombre es2548 amazon</a>
buynike air max 90 men shoes black official store uk e4m mb http://www.tezodevyazilir.com/tznv/buynike-air-max-90-men-shoes-black-official-store-uk-e4m-mb
پنجشنبه 6 تیر 1398 03:33
<a href="http://www.lehunghardware.com/wbmp/nike-air-max-motion-lw-se-herren-freizeitschuh-grau">nike air max motion lw se herren freizeitschuh grau</a><a href="http://www.lehunghardware.com/xdhm/nike-lunar-trainer-running-shoes">nike lunar trainer running shoes</a><a href="http://www.lehunghardware.com/xjnv/nike-mercurial-vapor-superfly-ii-safari-cr7">nike mercurial vapor superfly ii safari cr7</a><a href="http://www.lehunghardware.com/zrdo/nike-magista-obra-ii-bottes-fg-noir-orange-jaune-blanc-chaussure-de-foot">nike magista obra ii bottes fg noir orange jaune blanc chaussure de foot</a>
[url=http://www.douglaskranch.com/ulmd/nike-air-max-2017-herren-grass-wei%c3%9f-gr%c3%bcn-schwarz]nike air max 2017 herren grass wei脽 gr眉n schwarz[/url]
پنجشنبه 6 تیر 1398 03:33
<a href="http://www.lavishtrain.com/qajf/modr%c3%a1navy-modr%c3%a1b%c3%adl%c3%a9-d%c3%a1msk%c3%a9-nike-air-max-90-leather-boty">modr谩navy modr谩b铆l茅 d谩msk茅 nike air max 90 leather boty</a><a href="http://www.lavishtrain.com/qlxu/nike-lebron-14-cheap-sale-purple-mint-golw-in-the-dark">nike lebron 14 cheap sale purple mint golw in the dark</a><a href="http://www.lavishtrain.com/rsdf/nike-unisex-kinder-jr-legendx-7-academy-tf-fitnessschuhe">nike unisex kinder jr legendx 7 academy tf fitnessschuhe</a><a href="http://www.lavishtrain.com/rszt/kosteng%c3%bcnstig-schuhe-nike-air-max-2015-in-bester-preis">kosteng眉nstig schuhe nike air max 2015 in bester preis</a>
[url=http://www.lincolnsmogchecks.com/fyuh/nike-footwear-air-max-90-essential-scarpe-basso-verde-scuro-nero-bianca-uomo]nike footwear air max 90 essential scarpe basso verde scuro nero bianca uomo[/url]
چهارشنبه 15 خرداد 1398 00:09
Good day! I could have sworn I've been to this site before but after going through some of the articles I realized it's new to
me. Anyhow, I'm certainly happy I discovered it and
I'll be book-marking it and checking back often!
سه شنبه 14 خرداد 1398 01:52
Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
out and tell you I truly enjoy reading your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums
that deal with the same topics? Thanks a lot!
یکشنبه 12 خرداد 1398 08:02
Hi there, I would like to subscribe for this webpage to
obtain newest updates, therefore where can i do it please
assist.
چهارشنبه 8 خرداد 1398 06:01
If you want to take a great deal from this paragraph then you have to apply these strategies to
your won webpage.
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 10:59
Hello everybody, here every person is sharing such know-how, so it's fastidious to read this webpage, and I used to pay a quick visit
this web site everyday.
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 00:33
As the admin of this site is working, no uncertainty very shortly it will be famous, due to its feature contents.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 14:05
Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it
;) I'm going to revisit yet again since I bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help
other people.
شنبه 21 اردیبهشت 1398 23:13
Hello! I could have sworn I've been to this blog before
but after browsing through some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking and checking back
often!
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 09:18
Thanks for sharing your thoughts about ۱۰۰۰.

Regards
سه شنبه 20 فروردین 1398 11:37
Howdy I am so glad I found your site, I really
found you by mistake, while I was browsing on Bing for something
else, Regardless I am here now and would just like to say thank
you for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
back to read more, Please do keep up the excellent work.
جمعه 16 فروردین 1398 14:18
Quality articles or reviews is the main to invite
the people to pay a visit the web site, that's what this website is providing.
پنجشنبه 15 فروردین 1398 13:05
You should take part in a contest for one of the greatest blogs on the internet.
I will highly recommend this website!
سه شنبه 13 فروردین 1398 06:23
Greetings! Very useful advice in this particular article!

It is the little changes that produce the greatest changes.
Many thanks for sharing!
شنبه 10 فروردین 1398 07:44
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?

you make blogging look easy. The overall look of your website is
great, as well as the content!
پنجشنبه 20 دی 1397 15:06
<a href="http://www.dulichdathanh.com/uppkopplad/nike-flex-supreme-tr-5-nike-primavera">nike flex supreme tr 5 nike primavera</a><a href="http://www.dulichdathanh.com/uusi/pas-ch%c3%a8re-nike-roshe-run-femmes-loup-gris-rose-nike-00151721-nike-roshe-run">pas ch猫re nike roshe run femmes loup gris rose nike 00151721 nike roshe run</a><a href="http://www.dulichdathanh.com/vrouw/nike-womens-zoom-hyperace-2-volleyball-shoes-size-8-5-white">nike womens zoom hyperace 2 volleyball shoes size 8 5 white</a><a href="http://www.dulichdathanh.com/zni偶ka/la-foto-se-est%c3%a1-cargando-adidas-zx-flujo-torsion-indigo-azul-marino-juniors">la foto se est谩 cargando adidas zx flujo torsion indigo azul marino juniors</a>
femmes nike air max motion racer gris http://www.greatepicurean.com/hete-verkoop/femmes-nike-air-max-motion-racer-gris
پنجشنبه 20 دی 1397 15:05
<a href="http://www.nyvaped.com/hombres/nike-femme-rose-blanc-air-max-97-air-max-tn-requin-boutique-magasin-femme">nike femme rose blanc air max 97 air max tn requin boutique magasin femme</a><a href="http://www.nyvaped.com/hommes/femme-nike-free-tr-fit-eh533522-chaussures-rouge-taille-eur-36-40">femme nike free tr fit eh533522 chaussures rouge taille eur 36 40</a><a href="http://www.nyvaped.com/kobiety/nike-cortez-nm-qs-blacksail">nike cortez nm qs blacksail</a><a href="http://www.nyvaped.com/korting/calzado-para-correr-nike-free-3-0-nike-com-mx">calzado para correr nike free 3 0 nike com mx</a>
outlet saldi uomo adidas scarpe jake 2 0 nero italia pre http://www.jimcarrolldds.com/butik/outlet-saldi-uomo-adidas-scarpe-jake-2-0-nero-italia-pre
پنجشنبه 29 شهریور 1397 19:13
Wow, awesome blog structure! How lengthy have you
ever been blogging for? you make blogging glance easy.
The full look of your site is wonderful, as well as the content!
جمعه 14 اردیبهشت 1397 14:49
Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew
where I could find a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
Thanks a lot!
شنبه 31 تیر 1396 12:45
Inspiring story there. What occurred after? Thanks!
دوشنبه 12 تیر 1396 07:55
These are actually fantastic ideas in regarding blogging.
You have touched some pleasant factors here. Any way keep up
wrinting.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 13:33
This is a topic that's close to my heart...
Many thanks! Where are your contact details though?
جمعه 25 فروردین 1396 13:27
Good day! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thank you
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 31 تا 60

درباره وبلاگ


  • این وبلاگ جهت اشتراک گذاری مطالب علمی و آموزشی و معرفی موضوعات مورد علاقه است.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic